Maacırlar Macarlar Macron Teichos Malkara Malzeme Ambarı Mandıra Meyvelikler Muhtarlıklar Mehmet Şencan Mehter Takımı Melas Memur Evleri Mensubin Kooperatifi Mezarlıklar Mezbahane Minibüsler Mini Golf Moderen Mondros-Mudanya Moşe Dayan Mototren Musiki Muhasebe Müdürleri Müdüriyet Binası Müze
Başlığı "minibüs" diye attım ama aslında Alpullu'nun ulaşımından söz etmek istiyorum. Eskiden motorlu taşıtlar olmadığından insanlar at arabalarıyla, öküz ve eşek arabalarıyla seyahat ediyorlarmış. Sonra insanları köylerden ve Alpullu'dan traktörlerle taşımaya başlamışlar.

Alpullu'da ilk minübüs Kuleli köyünden olan Ali Ağa'nın imiş.  Skoda tipi bir arabası varmış İnsanları Babaeski'ye 25 kuruşa taşıyormuş. Bu minibüs küçük bir araçmış ve sadece dört kişi alıyormuş. Ali Ağa'dan sonra, Mehmet Karatlı ile Emin Cengiz'in babası ortaklaşa bir minibüs satın almışlar ve insanları Babaeski'ye taşımaya başlamışlar. Erçin Cengiz Bey hem bu bilgileri verdi, hem de değerli fotoğraflar getirdi. 1960'lı yılların başında Minibüsçü Hasan Ağa varmış. Hayrabolu'ya, Babaeski'ye gidermiş...

İlk zamanlarda minibüsler için hareket saati, hat'ta girme-çıkma diye bir düzen yokmuş. Parası olan araba alır ve hatta girermiş.

Minibüsler ancak dolunca kalkarlarmış.

1905 yılında Edirne'ye taksi girmiş. O zamanlar parmaklıklı tekerlekleri varmış. Alpullu'da fabrika açılınca kamyonet ve cipler satın alınmış. Fabrika, motorlu taşıt araçlarıyla birlikte açılmış. Bu araçları Almanlar yurt dışından getirmişler.

1934 yılında Alpullu şeker fabrikası ve Sarımsaklı arasında nakil için küçük otobüs alındığından söz ediliyor. Küçük otobüs, bugün anladığımız manada değil. Onu minibüs olarak değerlendirmek gerekiyor. 
---
Kemal Çıkla anlatıyor: 1954-55'te iki minibüs vardı. Limon Kadir ve Viran Ali'nin minibüsleri... Eski arabalardı. Yolda bırakır, yolda kalırdınız... Bozuktu... Babaeski bayırına geldiği zaman müşterilere "inin bakalım, kakın arabayı" derdi. Kağnı arabası gibi, bayırı zor çıkardınız. Ben o arabada muavinlik yaptım. Babaeski için bir kişiden 125 kuruş alıyorduk. Benim yevmiyem ise iki buçuk liraydı. On iki  kişi alırdı. Dolmadan kalkmazdık. Tahta oturaklar vardı, insanların bir kısımını oraya oturturduk. Arabayı iyice doldururduk, 18, 20 kişi... Allah ne verdiyse... Ali ağanın Vosvagen'i vardı, Limon Kadir'in arabası ise Ford idi.
----
-----

Minibüsler

 
alpullu-minibuscular-1
alpullu-minibuscular-2
alpullu-minibuscular-3
A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z