Maacırlar Macarlar Macron Teichos Malkara Malzeme Ambarı Mandıra Meyvelikler Muhtarlıklar Mehmet Şencan Mehter Takımı Melas Memur Evleri Mensubin Kooperatifi Mezarlıklar Mezbahane Minibüsler Mini Golf Moderen Mondros-Mudanya Moşe Dayan Mototren Musiki Muhasebe Müdürleri Müdüriyet Binası Müze
Alpullu deyince akla bir Almanlar gelir bir de Macarlar... Almanlardan teknoloji satın almış, mühendislerimizi orada yetiştirmişiz, işbirliğimiz tarih boyunca sürmüş ama Macarlarla olan ilişkimiz başka...

Macarlarla olan ilişkimiz tarihsel, duygusal ve kapı komşusu ilişkisi... Macarları aslen Türk olarak görüyoruz ve onlara çok daha sıcağız.  Fabrikanın kurulması sırasında Macar mühendislerden de yararlanmışız. Pancar ekilmesi, hasadı, fabrikaya getirilmesi ve fabrikada işlenmesi olgusunu Macar mühendislere bırakmışız. Başta Herman Gutherz var. Diğerleri kimlerdi bilmiyoruz. Alman ve Macar Mühendisler 1936 yılına kadar Alpullu'da kalmışlar. (Onur İnal, Ethemcan Turhan, Transforming Socio-Natures in Turkey: Landscapes, State and Environmental Movements, 2020).

Macaristan'da Şeker Fabrikaları
For decades, 12 sugar factories were operating in Hungary: Mezőhegyes, Sarkad, Kaba, Szerencs, Szolnok, Hatvan, Selyp, Ercsi, Ács, Sárvár, Petőháza, Kaposvár. Of these, only one has been left today, and it is also owned by the Austrian Agrana Group. Since the completion of the European sugar market reform, the Kaposvár Sugar Factory has been the last operating plant in Hungary since 2008, where well-trained professionals provide the sweet and sour goods of the domestic and European communities every year. The production of essential edible sugar and industrial sugar has been carried out by the modern plant since 1894 using sugar beet. The plant is operated and maintained by Magyar Cukor Zrt., Part of the Austrian food industry group Agrana.

Selyp ve Türkler
Laurencio ilk olarak 1267'de yazılı olarak anılmıştır. 15. yüzyılda kaynaklarda ismi Lewrinci olarak bulunmuştur. Köyü takip eden yüzyıllar boyunca ve Selyp puszta (malikâne) birkaç kez el değiştirdi. Selyp puszta, Orta Çağ boyunca bağımsız bir yerleşim yeriydi. Hazine Müsteşarlığı'ndaki stoklara göre, Lrinciçi kısa süre sonra Macaristan'ın Türk tarafına entegre olmuş, Selyp ise daha sonra sadece malikane olarak adlandırılmıştı.

Türklerin sınır dışı edilmesinden sonra, bölge Macar Hazinesi tarafından yönetildi ve Hatvan mülkünün bir parçası oldu ve bundan sonra iki arazi mülkiyeti aynı sözleşme ile satın alındı ​​ve satıldı. 18. yüzyılın ikinci yarısında, Lőrinci'nin merkezi konumu daha da güçlendirildi; bu, köyde bir tuz ofisinin varlığı ile kanıtlanabilir.

Somun (Şapka) Şekeri
Uçtaki şeker yuvarlak bir konidir, yani cam şekilli bir şekerdir. 19. yüzyılın sonuna kadar - 20. yüzyılın başına kadar, şeker öncelikle bu şekilde pazarlandı ve evlerde şeker kırıcı ile kıyıldı. 20. yüzyılın ikinci yarısından beri, özellikle kramp üretiminde kullanılmak üzere küçük miktarlarda üretilmiştir.

Macarlar

 
alpullu-macarlar-1
alpullu-macarlar-2
alpullu-macarlar-3
alpullu-macarlar-4
alpullu-macarlar-5
alpullu-macarlar-6
alpullu-macarlar-7
alpullu-macarlar-8
alpullu-macarlar-9
alpullu-macarlar-10
alpullu-macarlar-11
alpullu-macarlar-12
alpullu-macarlar-13
alpullu-macarlar-14
alpullu-macarlar-15
alpullu-macarlar-16
FFT687003.jpg
indir
A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z