Maacırlar Macarlar Macron Teichos Malkara Malzeme Ambarı Mandıra Meyvelikler Muhtarlıklar Mehmet Şencan Mehter Takımı Melas Memur Evleri Mensubin Kooperatifi Mezarlıklar Mezbahane Minibüsler Mini Golf Moderen Mondros-Mudanya Moşe Dayan Mototren Musiki Muhasebe Müdürleri Müdüriyet Binası Müze
Migalkara veya Malkara Trakya'nın önemli yerleşim yerlerinden biri... 1939 yılında Cumhuriyet gazetesi "İnkilabın piştarı (öncüsü)" diye bir tanımlamış burayı. Alpullu'nun Malkara ile bağlantısı güçlü değil.

Babaeski - Malkara Yolu
Bölgede Babaeski'yi Malkara'ya bağlayacak yeni bir otobana ihtiyaç var. Havsa-Keşan arasında uzanan E87/D550 yolunun Doğu kısmında, ona paralel bir  başka yol... Avrupa yolu ve devlet yolu standart kodlama sistemine göre nasıl bir numara verilir bilmiyorum. Fakat bu yol D100'den başlayıp Hayrabolu'ya uzanan mevcut yol genişletilerek yapılmamalı. Bütünüyle yeni bir yol olmalı. Köylerin ve beldelerin arasından geçen ve direkt olarak Malkara'ya ulaşan... Çevresindeki köy ve beldeler bu otobana küçük yollarla bağlanabilir.

Evet maliyetli olacaktır, ama yol bir kere yapılır. Eğer mevcut yolların genişletilmesi düşünülürse Alpullu-Pancarköy arasındaki ağaçlıklı güzel yolumuz mahvolacak demektir. Hem sonra, otobanların şehir ve belde içinden geçirilmesi doğru değil. Bu önerinin iki büyük sakıncası var. Birincisi maliyetli olması, ikincisi tarım arazilerinden önemli bir bölümünün yol için kullanılacak olması. Tarım arazilerini bir 50 sene  almayalım diyebiliriz, fakat en geç 100 sene sonra mevcut yollar yetersiz kalacak ve yine alacağız. Hesabımızı önümüzdeki 250 seneye göre yapmamız gerekiyor. Mevcutları bozarak değil, koruyarak yeni yollar yapmalıyız.

"Malkara, Hayrabolu ve Alpullu'dan geçerek D100'e ulaşacak" güzergahın otoban olarak yeniden düzenlenmesine sıcak bakmıyorum. Bu yolun kalitesi elbette iyileştirilmelidir, ancak bu yolun otoban haline getirilmesi Hayrabolu ve Alpullu'yu  yaşanmaz hale getirecektir.  

Malkara

 
alpullu-meyvelikler-1
alpullu-meyvelikler-2
alpullu-meyvelikler-3
alpullu-meyvelikler-4
alpullu-meyvelikler-5
alpullu-meyvelikler-6
alpullu-meyvelikler-7
alpullu-meyvelikler-8
alpullu-meyvelikler-9
alpullu-meyvelikler-10
alpullu-meyvelikler-11
A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z