Birkaç tane benzinliğimiz olmuş. Eskiden onlara Gazâne denirdi... Doğru yazılış biçimi Gazhâne... Fakat biz Gazâne derdik. Çocukluk yıllarımızda iki taneydi. Eski Fabrika Gazânesi ve Kooperatif Gazânesi...  Otantik olması için ben yine gazane diye yazacağım.

Araçlara yakıt satılan bu yerlerin eski olanlarından Gazane, yenilerden Benzinlik diye söz edeceğim. Benzinlikleri ayrıca "Benzinlikler" maddesi altına ele alıyorum.

Eski Gazâne
Fabrika motorlu araçlarına benzin dağıtımını sağlamak için yapmış. 1934 veya 1935 yılı olabilir... O zamanki "gazyağı" bildiğimiz "benzin" anlamında... Veya sadece "yakıt" demek.... Daha sonraki yıllarda benzin türevlerinden biri "gaz'a"  ad olmuş veya ad olarak kalmış. Artık "gazyağı" dediğimiz zaman, aklımıza "benzin" değil, "gaz" gelir...

İlk fabrika gazanesinde benzin pompaları elektrikli olmadığından sağa-sola hareket eden kollu tulumba ile benzin çekilir, arabanın deposuna doldurulurmuş. Eski gazane ne kadar hizmet verdi bilmiyorum, sonra kapatılmış. İlk okula gittiğimiz yıllarda çalışıyordu. Kapatılması 1964-1965 yılları olabilir. Otuz yıl kadar hizmet vermiş. Yakınında ilkokulun açılmasıyla birlikte faaliyet göstermesi uygun görülmemiş olabilir. Bir süre atıl vaziyette kalmış. Sonra "ev yapalım" demişler, konuta dönüştürmüşler. İçinde küçük bir tadilatla  iki hane sığacak şekilde düzenleme yapmışlar. Hanelere öndeki tek kapıdan giriliyormuş.

Bu hanelerden birinde fabrikada bekçilik yapan Şakir Mardin oturmuş.Mücahit ve Kudret adında iki oğlu varmış. İkinci hanede ise Ahmet Uçar oturmuş. Oğulları Ali, Cumhur, Tahir, Şuayyip vardı, diye anlatılıyor.
----
Eski Gazane 1998-2000 yılları arasında kapanmış. Hala ayakta ama metruk bir vaziyette. Bu binanın özelliği Almanların veya Macarların yapmış olması.... Orijinal sarı renkte... Sağlam ve heybetli... Macar sitelerini araştırdığımda eski tarihlerde ona benzeyen binalarla karşılaşmıştım.

Yeni Gazâne
Onu Kooperatif Gazânesi, Babaeski Yolu Benzinliği, Çiftlik Mahallesi Benzinliği diye de anıyoruz. Fakat benim gözümde hala gazane'dir.


.

Gazhâneler

 
alpullu gazane benzinlik gazhane
alpullu gazane benzinlik gazhane
alpullu gazane benzinlik gazhane
alpullu gazane benzinlik gazhane
Galiçya - Alpullu Gazete Gazhâneler Gazino Glikoz Golf Sahası Gülbahçe Camii Gümeler Güncel Resimler Güreş Gürbüz Çocuk Graffiti
A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z