Maacırlar Macarlar Macron Teichos Malkara Malzeme Ambarı Mandıra Meyvelikler Muhtarlıklar Mehmet Şencan Mehter Takımı Melas Memur Evleri Mensubin Kooperatifi Mezarlıklar Mezbahane Minibüsler Mini Golf Moderen Mondros-Mudanya Moşe Dayan Mototren Musiki Muhasebe Müdürleri Müdüriyet Binası Müze
Lise Müdürü Ali Şevket Gönültüş zamanında onun gayretiyle kurulmuş. 1967 yılında faaliyete geçmiş ve 1971 yılına kadar devam etmiş... Mehter takımında 20-22 kişi varmış.

Mehter'in bir yürüyüş stili vardır. İki ileri, bir geri gider. Ve sonra tekrar iki ileri... Bu yürüyüş tarzını ilk kez Alpullu'da görmüş ve belleğime nakşetmiştim. Sonra mehter takımlarından bu yürüyüş tarzını kaldırdılar. Artık hep ileriye doğru yürüyorlar.  Oysa eskisi daha anlamlıydı. Evet insanlar onların yürüyüş tarzından sıkılıyorlardı ama o stil "eşyanın tabiatına" daha uygundu.

İki ileri, bir gerinin sembolik anlamı vardır... Şartlar seni  zorlasa bazen geri çekilirsin... Fakat ileri gitmekten asla vaz geçmeyeceksin. Hızlı değil, yavaş ilerleyeceksin ve sürekli ilerleme durumunda olacaksın. Osmanlının, Türk askerinin temel düsturu "ileri"dir. İleri...  Îleri, Îleri... Arş, arş ileri...

Geri çekilsen bile bu geçici olmalı, ileri... Türk askeri dönmez geri.

Lise mehter takımının fotoğrafını bulamadım. Yandaki fotoğrafı sadece örnek olması için veriyorum. Bu takımda yer alan kişilerde mutlaka orijinal bir fotoğraf vardır. Bakalım bulabilecek miyiz.

Mehter Takımı

 
alpullu-mehter-1
A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z